Kafijas aromāta un labas garšas noslēpums ir augstas kvalitātes kafijas pupiņu grauzdējums. Tas ne tikai nodrošina kafijas pupiņu termisku apstrādi, bet tā laikā no pupiņām iztvaiko arī liekais mitrums. Kafijas grauzdēšanas laikā notiek dažādi ķīmiski procesi, piemēram, dzērienam raksturīgo brūno krāsu piešķir saharoze, kas kafijas pupiņu tvaicēšanas procesā karamelizējas. Savukārt kafijas aromātu papildina kofeīns, kas izdalās temperatūras ietekmē.
Kafijas stiprums ir atkarīgs no tā, kā tā tiek pagatavota - cik daudz un kā grauzdētas pupiņas pagatavošanā izmanto. Garšas notis ietekmē arī citi faktori, tostarp pupiņu izcelsmes valsts, augšanas apstākļi un apkārtējā vide.
Kafijas grauzdēšanas pakāpes ir atšķirīgas: izšķir gaišu, vidēju un tumšu grauzdējumu. No grauzdēšanas pakāpes ir atkarīga kafijas garša un intensitāte. Šajā rakstā apskatīta 10 dažādu pakāpju grauzdēšana, kā rezultātā tiek iegūtas dažādas garšas un aromāta nianses.
Pirmā grauzdēšanas pakāpe – kanēļa grauzdējums
Īsu laiku grauzdējot kafijas pupiņas zemā temperatūrā – 195 °C, tās iegūst skābu, maigu, vieglu rauga aromātu, kas atgādina svaigas maizes smaržu. Īsajā grauzdēšanas laikā kafijas pupiņas nepaspēj izdalīt visas aromātiskās eļļās, tāpēc šī grauzdējuma kafijas pupiņas ir ar atsvaidzinošu skābumu. Visbiežāk šādi grauzdē pupiņas no Kenijas, Nikaragvas un Etiopijas.
Īsu laiku grauzdējot kafijas pupiņas zemā temperatūrā – 195 °C, tās iegūst skābu, maigu, vieglu rauga aromātu, kas atgādina svaigas maizes smaržu. Īsajā grauzdēšanas laikā kafijas pupiņas nepaspēj izdalīt visas aromātiskās eļļās, tāpēc šī grauzdējuma kafijas pupiņas ir ar atsvaidzinošu skābumu. Visbiežāk šādi grauzdē pupiņas no Kenijas, Nikaragvas un Etiopijas.
Otrā grauzdēšanas pakāpe – Jaunanglijas grauzdējums
Lai iegūtu šī grauzdējuma kafiju, pupiņas nepieciešams grauzdēt 205 °C temperatūrā, līdz tās sāk plaisāt un izdalās aromātiskās eļļas. Šajā grauzdēšanas procesā veidojas ciete un saharīdi. Šādi grauzdēta kafija ir gaiši brūnā krāsā, tai nav izteiksmīgas krāsas, bet ir bagātīgāka garša un aromāts, nekā zemākā temperatūrā grauzdētai kafijai.
Trešās pakāpes grauzdēšana – amerikāņu grauzdējums
Ja kafijas pupiņas grauzdē 210 °C temperatūrā, līdz uz tām parādās pirmās plaisas, tās strauji atdzesē un tad turpina grauzdēt, kafijas pupiņas kļūst raibas, iegūst sarkanīgu nokrāsu, un uz tām ir redzamas izteiktas plaisas. Aromāts ir izteikts, un garšā ir jūtams skābums.
Ceturtās pakāpes grauzdēšana – pilsētas grauzdējums
Grauzdējot kafijas pupiņas 220 °C temperatūrā, līdz uz tām atkārtoti parādās plaisas, kafija iegūst harmonisku skābās un rūgtās garšas līdzsvaru, tiek izcelts arī kafijas pupiņu dabiskais saldums, jo notiek aktīva karamelizēšanās un cukura izdalīšanās. Grauzdēšanas procesā kafijas pupiņas kļūst raibas, plankumainas, uz tām ir redzami eļļas pilieni. Šādi grauzdētai kafijai piemīt piesātināta krāsa un spēcīgs aromāts, kurā ir riekstu garšas nianses.
Piektās pakāpes grauzdēšana – samta grauzdējums
Šo grauzdējumu 225 °C temperatūrā, līdz pupiņas kļūst tumšas un to degošās eļļas izdala zilganus dūmus, sauc arī par samta un franču grauzdējumu. Tā rezultātā kafijas iegūst spēcīgu rūgtenu garšu ar saldām karameļu niansēm un vieglu skābumu, kā arī ir izteikti aromātiska.
Sestās pakāpes grauzdēšana – Vīnes grauzdējums
Grauzdējot kafijas pupiņas 230 °C temperatūrā, tās iekrāsojas vidēji tumši brūnā krāsā un kļūst eļļainas. Tām ir spēcīga garša, saldeni rūgtena karameļu garša, piesātināta, bez skābuma. Šādi grauzdētu Arabica un Robusta kafijas pupiņu pēcgaršā ir jūtamas kanēļa, muskatrieksta, mango un medus notis.
Septītās pakāpes grauzdēšana – franču grauzdējums
Kafijas pupiņas grauzdējot 240 °C temperatūrā, tās zaudē lielu daudzumu ūdens un ⅕ no kopējā svara, tādējādi tiek iegūta piesātināta kafija ar spēcīgu garšu.
Astotās pakāpes grauzdēšana – turku grauzdējums
Grauzdējot 245 °C temperatūrā, kafijas pupiņām divreiz plaisājot, iegūst kafiju ar spēcīgu aromātu. Ja sākotnēji šādi grauzdēta kafija šķiet nedaudz rūgta, tā ir stipra un ar vieglu deguma garšu, tad pēcgaršā ir jūtamas arī saldas karameles garšas notis.
Devītās pakāpes grauzdēšana – itāļu Espresso grauzdējums
Espresso kafijas pupiņu maisījumiem vispiemērotākā ir grauzdēšana 245 °C temperatūrā, pēc tam pupiņas atdzesējot ar saspiesta gaisa strūklu, tā pastiprinot kafijas garšu un atklājot jaunas garšas notis.
Desmitās pakāpes kafijas grauzdēšana – spāņu grauzdējums
Vissarežģītākā kafijas apstrāde ir desmitās pakāpes grauzdēšana 250 °C temperatūrā, kas piešķir kafijas pupiņām eļļainu virsmu un dzērienam tumšu, gandrīz melnu krāsu. Šādas kafijas pagatavošana ir māksla - grauzdēšanas procesā pupiņas nevar pārgrauzdēt, jo tad tās sadeg un kļūst par pelniem.
Kāda grauzdējuma kafiju izvēlēties?
Katram grauzdējuma veidam ir savas garšas nianses, tāpēc tā pakāpes izvēle ir atkarīga no katra paša gaumes. Jo maigāks, gaišāks grauzdējums, jo vairāk tajā izcelsies skābums. Tumša grauzdējuma kafiju labāk baudīt bez piena, taču to var papildināt ar nelielu daudzumu cukura. Ja labāk garšo Kapučīno, Latte vai Macchiato, to pagatavošanai piemērotākā būs tieši vidēja grauzdējuma kafija.
Pasūti savas iecienītākās kafijas pupiņas no plašā VENDEN piedāvājuma, kurā ikviens var atrast sev ko piemērotu. Ienāc mūsu katalogā un pasūti kafijas pupiņas ar bezmaksas piegādi uz biroju vai mājām!
Lai labi garšo!
Lai labi garšo!