VENDEN aptauja liecina, ka 20% Latvijas iedzīvotāju vissvarīgākais faktors izvēloties ūdeni ir tā sastāvs. Gandrīz tikpat daudzi (19%) ir norādījuši, ka viņiem ārkārtīgi svarīga ir kvalitāte, un vēl gandrīz trešdaļa (30%) aptaujāto ir minējusi ūdens garšu. Eksperti informē, kā saprast uz etiķetes rakstīto un kam vēl līdztekus cenai būtu jāpievērš uzmanība, izvēloties ūdeni.
Kāda veida ūdens? Sabiedrības veselības uzraudzības un kontroles departamenta vadītāja Solvita Muceniece stāsta, ka vispirms ir jāskatās, kāds ūdens veids ir norādīts uz etiķetes. Saskaņā ar ES un Latvijas normatīvajiem aktiem pastāv šāda ūdens gradācija: dabīgais minerālūdens, avota ūdens un, visbeidzot, dzeramais ūdens.
Dabīgais minerālūdens pieder pie dabiskiem ūdeņiem, to iegūst no pazemes ūdens nesējslāņiem, saglabājot visas sākotnējās īpašības un tas nav apstrādāts. Tā garša un ir atkarīga no ūdens ieguves vietas un dziļuma, jo tas ietekmē minerālūdens sastāvdaļas jeb minerālsāļus. Minerālūdens var būt arī gāzēts - dabīgajam minerālūdenim papildus pievienojot pārtikā izmantojamo ogļskābo gāzi. Kvalitāte attiecīgi ietekmē arī cenu: minerālūdens atrodas augstākā cenu segmentā, jo ir arī pats kvalitatīvākais un vērtīgākais ūdens veids.
Izvēloties minerālūdeni, ir svarīgi pievērst uzmanību tā sastāvam. Minerālūdeņi ir ar dažādām atšķirīgām mineralizācijas pakāpēm – no 0.01 līdz pat 14 g/l. Ūdeni ar augstu mineralizācijas pakāpi nedrīkst dzert nekontrolēti, jo, lietots neierobežotā daudzumā, lielais minerālsāļu saturs var negatīvi ietekmēt organismu.
Savukārt, avota ūdens ir pazemes saldūdens kas, pateicoties augstajai kvalitātei, ko sniedz daba, neprasa papildu apstrādi, izņemot smalko mehānisko daļiņu filtrēšanu. Avota ūdens tiek iegūts tikai no avotiem un ir pilnīgi dabīgs.
Dzeramais ūdens var būt iegūts no visdažādākajām vietām: ezera, upes, ūdensvada. ES un Latvijas normatīvie akti diemžēl neuzliek dzeramā ūdens ražotājam pienākumu norādīt ūdens ieguves vietu. Tas nozīmē, ka „dzeramā ūdens” gadījumā jūs pat varat nenojaust, kādu ūdeni iegādājaties. Dzeramais ūdens mēdz būt pakļauts arī apstrādei, un cenas ziņā tas ir vislētākais ūdens veids.